SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ İÇİN ÖNEMLİ 5 ADIM

Son bir kaç yıldır markaların en önemli pazarlama kanallarından biri oldu sosyal medya. Kimi yöneticiler hesaplarını kendi içlerinde yönetmeyi tercih ederken, kimi yöneticiler ise hesaplarını ajanslara emanet etmeyi uygun gördüler. Asıl soru; markamız için sosyal medyayı ne kadar etkin kullanıyoruz? Gelin bu soruya 5 kısa adımla cevap arayalım;
  1. Hedef Kitleyi Anlamak: İçeriklerimizi oluşturup paylaşmaya başlamadan, reklam vermeden önce önemli bir kuralı hatırlayın! “Önce Dinleyip, SonraKonuşmalı” İnsanlar sizin hakkınızda ne söylüyor, ne düşünüyor önce bunları araştırarak çözüm bulun. Daha sonra ortaya çıkan sonuca göre içeriklerinizi oluşturun. Sektörünüzü takip etmeyi sakın atlamayın! Bakalım onlar ne diyor? Böylelikle hedef kitleye hitap etmiş olursunuz. Eğer hedef kitlenizi dinlemesseniz, baştan kaybettiniz demektir. Bu arada asla unutmayın; sosyal medya Facebook ve Twitter dan ibaret değil! Markanıza ve hedef kitlenize en uygun sosyal medya kanallarını kullanın!
  2. Sosyal Medyada Etkileşim: Öncelikle anlatım tarzınıza, hedef kitle ile aranızda bağ oluşturacak iletişim dilinize dikkat edin. Uzun cümleler kurmayın ve marka algısı oluşturmaya çalışın. (Yapılan bir araştırmaya göre, 100 veya daha az karakterden oluşan tweet’ler uzun olanlara göre %17 daha fazla yanıt, retweet, mention, favorites alıyormuş.) Fazla paylaşımlardan kesinlikle kaçının ve mutlaka olumlu yada olumsuz bütün yorumlara cevap verin!
  3. İçerik Yönetimi: Tutarlı bir içerik takvimi oluşturun. İçeriklerinizin paylaşılmaya değer, eğlenceli ve kimi zaman bilgilendirici olmasına özen gösterin. Kullandığınız sosyal medya kanallarına göre içerik oluşturun. Ayrıca geri dönüşümü ölçmek için mutlaka linklerde takip kodu kullanın. Hedef kitlenizin hangi zamanlarda aktif olduğunu analiz ederek, zamanlama bazlı içerik paylaşımı yapın.
  4. Sosyal Medyada Reklam: Önce kendinize bir hedef belirleyin! “Neden reklam veriyorum?” sorusunu cevaplayın. Daha sonra ulaşmak istediğiniz hedef kitleye göre görsel ve metin hazırlayın. Hedeflemede kesinlikle aşırıya kaçmayın ve mutlaka reklamlarınızı ölçümleyin!
  5. Sosyal Medyada Ölçümleme: Sosyal medyanın size getirdiği maliyet&gelir ilişkisini hesaplayın. Ölçümlemeyi kategorilendirelerek yapın ki, daha sonraki stratejilerinizi buna göre oluşturun. Bütün ölçümleme araçlarıını kullanın ve rapolarınızda beğen sayılarıyla sınırlı kalmayın!